Українська діаспора в Канаді одна з найчисленніших: становить близько 1мільйона чоловік Вона складалася внаслідок масового переселення українців із західно - українських земель у кінці 19 – на початку 20 століття , і була доповнена політичною еміграцією після Першої. та Другої світової війни.
Першими переселенцями з України стали Іван Пилипів та Василь Желєзняк, які 7 вересня 1891 року прибули до Канади з села Небелів (Галичина).
Після Другої світової війни розпочалась велика хвиля українських еміграцій. З 1947 по 1955рр.майже 35 тис. українців приєднались до своїх земляків у Канаді. Більшість, як і раніш, походило з Галичини та Буковини, але була також значна група емігрантів зі Східної України.
У 90 – их роках українська діаспора в Канаді збільшилася за рахунок допливу нових емігрантів, а також внаслідок того, що багато жителів вперше визнали своє українське походження після проголошення незалежності України. Найбільше людності українського походження проживає у провінціях Онтаріо, Альберта, Монітобо, Британська Колумбія, Квебек. Провідну роль серед канадських українців відіграє уніатська церква, існують також українські та протестантські громади. Процес індустріалізації та урбанізації призвів до того що переважна більшість українців (понад 70%) тепер проживає у містах. Вони працюють в усіх структурах економіки і управління країни, зробили помітний внесок у розбудову Канади. Деякі українці обіймали важливі посади в уряді Канади, серед них – Роман Гнатишин родом із провінції Саскачеван, який став генерал – губернатором Канади. Іван Сопілко був призначений членом Верховного суду цієї країни.
Більшість українських політичних, громадських і церковних організацій об’єднані в національну координаційну раду, відому під назвою Конгрес українців Канади (КУК). Об’єднуючи понад тридцять українських організацій, КУК виступає від імені переважної більшості українців у державних установах і засобах масової інформації. Поза КУК діє тільки Товариство об’єднаних українських канадців (ТОУК).
Важливу роль у суспільному житті українців відіграє церква. Переважна більшість українців греко – католики і православні.
Навчання дітей і молоді української мови і літератури, культури здійснюється в широкій мережі громадських шкіл, відомих під назвою «Рідна школа», а також у багатьох середніх і вищих школах. У п’яти канадських провінціях українська мова викладається як окремий предмет у середніх школах. Відкриті українські недільні школи, де християнська історія вивчається українською мовою. Українознавство є предметом вивчення у дванадцяти канадських університетах. Головними центрами українських студій є Оттавський університет, який видає журнал «Студії україністики», університет у Торонто з кафедрою українознавства, Едмонтонський університет з кафедрою українського фольклору, етнографії та культури, Вінніпезький та Саскачеванський університети. Активну наукову діяльність з українознавства проводять Наукове товариство імені Шевченка і Українська вільна академія наук.
Українські громадські і політичні об’єднання видають десятки газет та журналів українською й англійською мовами. Окремі з них двомовні. Серед української періодики найбільшими тиражами видаються «Життя і слово», «Новий шлях»,» Український голос», «Вісник», «Батьківщина» та інші. З 70 – х років у Торонто розпочато телепрограми українською мовою, а радіопередачі ведуться у місцях компактного проживання українців. Постійно діють товариства «Просвіти», хорові, танцювальні й мистецькі колективи, які влаштовують фольклорні свята, виставки. Помітне місце в театральному житті посідає Авангардний український театр. Найбільший музей української діаспори «Українське село» в м. Едмоні має статус державної установи. В сучасній Канаді налічується 150 діючих українських провінцій, є українські музеї, архіви і картинні галереї. Культура україноканадців є невід’ємною частиною загально канадської культури. Комедійна актриса Люба Гой, художник Вільям Курелек, письменниця Мирослава Костиш широко відомі за межами української громади. Канада – домівка для багатьох українських танцювальних колективів у світі. У канадськоукраїнських громадах та поза їх межами відвідування гуртків українського танцю – загально популярне дозвілля, особливо для дітей. Є сучасні професійні ансамблі: «Шумка», «Русалка» - та десятки самодіяльних колективів.
Мистецтво розписування писанок – яких у Канаді називають « українські великі яєчка» - стає щораз більш популярним серед загалу в Канаді. Найбільша у світі писанка знаходиться у місті Венгрівель, Альберта.
Сучасна Канада – одна з провідних індустріальних країн світу, яка посідає сьоме місце за обсягами промислової продукції, входить до складу « великої вісімки». Канада – найбільший у західному світі виробник кольорових металів: нікелю, свинцю, цинку, урану, алюмінію, кам’яних солей, паперу тощо. Вона має передову суднобудівну, автомобільну, авіаційну, аерокосмічну галузі промисловості, розвинуті сучасні наукові виробництва.
Після розпаду СРСР Канада активізувала свою європейську політику, вітала
утворення нових самостійних держав. Канада однією з перших 2 грудня 1991 року визнала незалежність України і встановила з нею дипломатичні відносини. Між Канадою і Україною укладено 20 угод, які стосуються взаємного економічного, політичного та культурного співробітництва.
З проголошення незалежності України відкрились нові можливості для розширення культурно – освітніх, наукових зв’язків канадських українців з Батьківщиною. Налагоджуються зв’язки бізнесменів Канади з Україною.
Враховуючи інтереси української діаспори, канадський уряд взяв на себе роль представника інтересів України у « великій вісімці», ВТО та інших міжнародних організаціях, до яких Україна не належить.
Взаємний обмін делегаціями відбувається між містами – побратимами Вінніпегом і Львовом, Ванкувером і Одесою.
Українська діаспора продовжує відігравати важливу роль у суспільно –політичному та культурному житті Канади.
Багато українців, народжених в Канаді або в США, добилися до висот спорту. Олександр Годинюк став першим українцем з пост радянського простору, що поїхав виступати в НХЛ. У « Соколі» розлучатися з гравцем не захотіли, і Олександр був змушений вчинити втечу – «залізна завіса»впала лише через рік через 17 років Годинюк повернувся до Києва. Сьогодні за команду « Пітсбург пінгвін» грає уродженець Києва Руслан федотенко. Саме він забив єдині два голи у вирішальній грі фіналу Кубка Стенлі в 2004 році. У команді « Торонто Мейпл Ліфс» сьогодні грає уродженець Києва Олексій Понікаровський.
Багаторазовим учасником збірної Канади з регбі є Кевін Ткачук, котрий серед не багатьох північно американців був удостоєний честі зіграти за Варварів – команду – легенду – збірну кращих гравців світу.
За переписом 1991 року в Канаді проживало 1 071 060 україноканадців. До сьогоднішнього дня україноканадців зберегли свою регіональну культурну ідентифікацію або слабше помітною українською самосвідомістю.
|